Aynı Safa Çiçeği

ayni-safa-cicegi

goudsbloem, calendula

AYNI SAFA ÇİÇEĞİ
CALENOULA OFFICINALIS L.
(Compositae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Vatanı Akdeniz bölgesidir. Bizde süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir.
Yapısı: Kök iğ şeklinde, sap 50 cm. kadar yüksek kıllı, basit veya dallı bir yıllık açık yeşil otsu bitkidir. Yaprak kenarları saçaklı, almaşık, alt yapraklar daha iri, saplı, ters yumurta eşkenar biçimi, yukarıdakiler mızrak şeklinde gövdeye bitişiktir. Portakal sarısı çiçek tablaları, birer adet olarak sapların ucunda bulunurlar, kenar çiçekler dilcikli, içeridekiler ise iki cinsiyetli veya erkek, erkek organlar 5 adettir. Bal verici bir bitkidir.
Kullanılan Kısımlar: Çiçek tablaları ve yerüstü kısımlar. Çiçek açma zamanında (Temmuz, Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki portakal sarısı, yerüstü kısımlar yeşil renktedir. Hafif karakteristik kokulu ve buruk tattadır. Kabul edilen rutubet miktarı % 13’tür. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda saklanır.
Kimyevi Terkibi: Çiçekler karotinoidlerden karotin, likopin, violaksantin, rubiksantin, neolikopin, sitroksantin, flavohrom, flavoksantin, hrintemaksantin, eterik yağ, reçineler, helme, meyve asitleri, az miktarda alkaloitler, fitonzidler vs. ihtiva eder. Saplar acı madde kalenden, arnidol ve faradiol triterpenleri, sepi maddeler vs. ihtiva eder. Köklerde inulin, tohumlarda yağlı maddeler ve alkaloitler bulunmuştur.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Yaraların iyileşmesine ve yeni dokuların gelişmesine yardımcıdır. İltihaplanmaya karşı, sinirleri yatıştırıcı, mikropları öldürücü, tansiyon düşürücü ve kalp faaliyetini kuvvetlendirici te’sirdedir. Çeşit türde yaralanma yaralarına (traumatik), mide ülseri, venaların genişlemesiyle husule gelen ülserler ve kan damarları sklerozu, kalp hastalıkları, cerahatli diş etleri (piyore), diş etleri iltihabı vs.’de kullanılır.
Aynı safa çiçeği halk tababetinde baş ağrısı, kadınlarda buhranlı yaşlarında ağrılı haller, sarılık, dalak hastalığı, kifayetsiz veağrılı âdet, gebeliği koruma, deri veremi, lenf bezleri iltihabı, rahim ve göğüs kanseri, cilt kanseri vesairede kullanılır. Çiçek tablaları (1:10) zeytinyağı tentürü zor iyileşen yaralara sürülür.
Kullanılışı: Saplardan veya çiçek tablalarından 2 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır ve 2 saat bekletilir. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.