Ayı Pençesi (Acanthaceae) Bitkisi

ayi-pencesi-acanthaceae-bitkisi

AYI PENÇESİ
Birçok hastalığın doğal şifa kaynağı olan Ayı Pençesi bitkisini doğal ortamında inceleyen Dr. Muammer Yıldız, Ayı Pençesinin insan sağlığı açısından faydalarını sıraladı.
Bitki Araştırmaları Uzmanı Fitoterapist Dr.Muammer Yıldız Hatayın Yayladağ bölgesinde Ayı Pençesi bitkisini inceledi. Halk tababetinde yaygın olarak kullanılan bu bitki geçmişten günümüze birçok hastalığın şifasına vesile olmuştur. Dahili ve harici kullanımı olan bu bitki genelde çay olarak demleme şeklinde tüketiliyor.
Ayı pençesi, Acanthaceae familyasından Acanthus türlerinin ortak adıdır. Akdeniz Bölgesinde yaygın olarak yetişen, dikenli ve yüksek boylu otsu bitki. Çok sayıda küçük, erdişi çiçeğin oluşturduğu dik çiçek salkımları bulunuyor  Çiçeklerin tabanında bürgüler (yaprak benzeri yapılar) bulunuyor.
Dr Yıldız Ayı Pençesinin Faydalarını şöyle sıralıyor;
*İştah açar
*Safra arttırıcı sindirim enzimlerini destekleyici özelliği vardır.*Safraya bağlı gelişen ishali keser
*Yaraları iyileştirir*Yanık ve inflemasyon için kullanılır
*Ciltteki deri döküntüleri ve sedef için kullanılır
*Bademcik iltihaplarını giderir
*Üst solunum yolu enfeksiyonlarını giderir
İsraillilerin göz diktiği bitki Ayı Pençesi
Bu bitkinin faydaları o kadar fazlaki İsrailin üzerinde çok durup araştırmalar yaptığı bir bitki. Hatta etkisine ve faydasına çok inanıldığı için İsrail kangalı diyerek bu alandada kendi isminin propagandasını yapmaktadır.