Avcıotu

avciotu

Adonis vernalis

AVCIOTU, KEKLİK GÖZÜ
ADONIS VERNALIS L.
(Ranunculaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Kuru çayır ve meralarda, taşlıklı tepe yamaçlarında, genellikle kireçli topraklarda yetişir.
Yapısı: Çok yıllık otsu bitkidir. 40 cm. kadar yüksek, dallı, sapı sık yapraklı, dip kısmı kahverengi pullarla kaplıdır. Yapraklar gövdeye bitişik, 3-4 adet tüysü, bölümlü, dar şeritimsi, parçalar bütün kenarlıdır. Çiçekler sapların uçlarında, iri, açık sarı, birer tek olarak bulunurlar. Çanak 5-8 yapraklı, taç yaprakları 10-24 adet olup çoksayıda erkek organlara sahiptir. Ayrıca çok organlı bir bitkidir.
Kullanılan Kısımlar: Bitkinin toprak üstü kısımları çiçek açma zamanında (Nisan-Mayıs aylarında) toplanır. Gölgede veya 40°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Çabuk kuruması gerekir. Kuru bitki yeşil renkte, çiçekler altın sarısı renkte, kokusuz ve tadı acıdır. % 12 rutubete müsaade edilir. Çuval veya kontrplak kasalarda paketlenir.
Kimyevi Terkibi: Kalp için müessir glikozidlerden; simarin, adonitoksin, flavon glikozidi, adonivernit, adonidozid ve adonivernozid, saponinler, fitosterin, adonit, reçine, kolin vs.’den oluşmuştur.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Avcıotu, yünlü yüksükotu gibi kalp faaliyetini çabuk kuvvetlendirici özelliğe sahiptir. Ancak yünlü yüksükotu gibi zararlı etkiye sahip değildir ve onun gibi birikme özelliği de yoktur. Kalp atışlarım kuvvetlendirir. Nabzın dakikada vuruş sayısı arttırır. Kalp hastalarında durgunluk yaratan sebepleri de izale eder. Bunun glikozitlerinden bazıları sinirleri sakinleştirici te’sirdedir.
Avcıotu, kalp hastalığında (kalp yetersizliği), kronik kalp zaafiyeti (kalp dekompensasyon, nabız, sinirsel kalp, kalp şişkinliği, çeşitli hastalıklar neticesi meydana gelen kalp bozuklukları vs.)nde alınır. Kalbinden şikayetçi şişman kimselere tansiyon düşüklüğünde, nevrasteni vs. gibi hastalıklarda tavsiye edilir.
Halk tababetinde mide ve bağırsak şişmelerinde ateroskleroz (damar sertliği), sara illeti, ve saireye tavsiye edilir. Veteriner tababette mide bozukluklarında koyunlara, yarmaya katılarak verilir.
Kullanılışı: 1 çorba kaşığı bitki 400 gr. kaynar su ile haşlanır. 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
DİKKAT!: Bu Bitki Zehirlidir! Doktor Kontrolü Altında Alınmalıdır.