Arslan Kuyruğu

arslan-kuyrugu

ARSLAN KUYRUĞU
LEONURUS CARDIACA L.
(Labiatae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Otlu ve sık yerlerde, yol kenarlarında ve memleketin her bölgesinde bulunur.
Yapısı: 120 cm. kadar yükseklikte çok yıllık bitkidir. Sap (gövde) dört köşeli, ekseriye kırmızı menekşe renginde, içi boş ve tüylerle kaplıdır. Yapraklar karşılıklı, el ayası biçiminde kesik, alttakiler 3-7 bölümlü iri dişli, üsttekiler 3 bölüm ile bütün arası, üst yüzü daha koyu alt yüzü açık yeşil renktedir. Çiçekler açık kırmızı, omur biçimindeki üst yaprak koltuklarından çıkarırlar. Çanak huni şeklinde, dışa kıvrık sert ve 5 dişlidir. Taç; borumsu, iç kısmı tüy ile kaplı halkacıktır. Meyve; kama biçiminde, 3 duvarlı ve 4 ayrı kapsülden ibarettir.
Kullanılan Kısımlar: Topraküstü kısımlar. Çiçek açma zamanında (Temmuz-Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yeşil renkte, kokusuz, az acı bir tattadır. % 13 rutubete müsaade edilir. Balya veya çuvallarda paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Saplar; tanen, eterik yağ asitleri, leonurin alkaloiddi, ekşi bir glikozid, saponinler, acı maddeler, sepi maddeler, meyve asitleri, vitamin C vs. ihtiva eder. Meyvelerde alkaloidlerden leonurin ve leonurinin bulunmuştur.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki kalp hareketlerini tanzim edici ve kan damarlarını genişletici bir özelliğe sahiptir. Kalp çarpıntısı, koroner, buhranlı yaş devresi (klimakter) bozuklukları vs.’de kullanılır.
Arslan kuyruğu halk tababetinde kan tazyiki, guatr, kısırlık, sıtma, aşırı zihnî yorgunluk, sinir hastalıkları, baş ağrısı, rahim kanaması vs.’ye karşı kullanılır. Haricen, yanık ve yaralara kompres olarak uygulanır.
Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 lt. kaynar suda 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.