Argan

argan

Argan Yağının Faydaları

Son birkaç yıldır adını Ülkemizde sık sık duymaya başladığımız Argan Yağı Argan Ağacından elde edilmektedir. Ülkemizde son birkaç yıldır bilinmesinin nedeni ise yurdumuzda yetişmiyor olması olabilir. Sadece Fas’ın güneybatı bölgesinde yetilmekte olan Argan ağacı 10 metreye kadar uzayabilmekte ve 150 ile 200 yıl arasında yaşamaktadır. Küçük ve sarı ile yeşil renk çiçekleri bulunan Argan Ağacı Fas zeytin ağacı olarak da adlandırılmaktadır. İçi yumuşak ancak dışı sert bir kabuğa sahip olan meyvesinden Argan Yağı elde edilmektedir. Haziran ve Temmuz ayları gibi ağaçtan toprağa düşmeye başlayan meyveleri Mayıs ayı gibi olgunlaşmaktadır. Argan ağacı oldukça büyük dikenlere sahip olması nedeni ile meyvelerinin toplanması da bir o kadar zordur. Genellikle çorak bölgelerde yetişmekte ve su bulabilmek için toprağın alt kısımlarına kadar köklerini uzatmaktadır. Elbette ki bu durumda erozyonu engelleyen en önemli noktalardandır. UNESCO tarafından koruma altına alınan Argan Ağacının nesli tükenmeye başlamıştır.

Argan Yağının içeriğinde, alfa, gama ve beta yer almaktadır. Bunun dışında zengin niktarda E vitamini içermektedir.Bol miktarda E vitamini içerdiği için cilt ve saç sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Argan Yağının Sağlığa Faydaları

Daha çok cilt ve saç bakımında kullanılmakta olan Argan Yağı tırnaklar ve vücut içinde besleyici özelliğe sahiptir. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olurken saç kırıklarının oluşmasını da engeller. Kırık saç uçlarının da onarılmasına yardımcı olur.

Argan Yağının Cilde Faydaları: Cildi besleyerek yenilenmesini sağlar. Anti aging özelliğine sahip olup çitteki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Ciltte ki hücrelerin kendisini yenilemesini sağlar. Göz altı torbalarının oluşmasının önüne geçer.

Argan yağının diğer özelliği ise cildi nemkendirmesidir. Cildi nemlendirmek ve yumşatmak için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek miktarda E vitamini içerdiği için cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Argan yağı yağsızdır ve cildi tehriş etmez.

Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun bütününde kullanılabilir. Bir cilt losunu olarakta cilde birkaç damla damlatılarak masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.

Cildi Mikroplardan Temizler: Argan yapının cilde olan faydalarından bir tanesi de cildi serbest radikaller ve mikroplardan temizleyebilmesidir. Antioksidan özelliğinden dolayı bunu başarabilen argan yağı böylece cildin erken yıpranmasına engel olur, yaşlanmaya izin vermez, kırışıklıkları giderir ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Kuru Ciltler İçin Argan Yağı: Kuruc cilde sahip olan kişiler özellikle kış aylarında havaların soğuması ve evlerde, kapalı alanlarda kalorifer ve sobaların yakılmasıyla birlikte cilt sorunları artmaya başlar. Cilt iyice kuruduğu için kaşınmaya ve dökülmeye başlayan cilt ciddi anlamda sorunlara neden olabilir. Argan yağı fazla miktarda E vitamini ve farklı asitler içerdiği için bu sorunu ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda kururmanın neden olduğu hasarlı ciltleri tedavi edebilir. Kuruluktan etkilene cilt üzerine birkaç damla argan yağı uygulayarak masaj yapılması sorunu kökünden kazıyabilir.

Argan Yağı Akneleri Giderebilir: Bir çok yağ ve cilt kremi olması gerekenin aksine akne sorununu tetikleyebilir ve daha fazla artmasına neden olabilir.  Ama argan yağı tam tersi cildi sağlığına kavuşturmada ciddi rol üstlenebilir ve hatta aknelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Argan yağı, yağ içermediği için doğal yollarla cildi nemlendirir ve sağlığına kavuşturabilir.Bunun dışında hasar gören hücrelerin yeniden yapılanmasını ve meydana gelen inflamasyonu ortadan kaldırabilir.

Argan yağının hasar gören kısma damlatılarak masaj yapmak suretitle uygulanması akne sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Argan yağının yavaşça ovuşturularak cilde günde iki kere uygulanması ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Argan Yağı Koruyucudur: Argan yağı genelde antioksidan özelliğinden dolayı cilt hastalıklarını gidermenin yanında cilt sağlığını koruma noktasında da önemli birüründür. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen tahrişleri önleyebilir.

Saç Kremi Olarak Argan Yağı:  Argan yapının saça yumuşak ve ipeksi bir parlaklık kazandırdığı bilinir.Argan yağı ideal bir saç kremi hatta kıvırcık ve kırılmış saçlar için alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır.

Bunların dışında saçlara şık ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Saçların sık sık fönlemeye maruz kalması bazı sorunlara neden olabilir, fönleme esnasında parmaklarınıza bir miktar argan yağı damlatarak saçlarınıza uygulamanız fönlemeden kaynaklanan sorunları giderebilir.

Gebelik Döneminde Argan Yağı: Çatlaklar birçok hamile kadın için sorun teşkil etmektedir, ama argan yağı streç işaretleri ve doğumdan sonra sarkma, buruşuk derilere karşı ideal sçözümler sunabilir.. Argan yağı bol miktarda içerdiği E vitamini yardımıyla cildin elastikiyetini artırır. Argan yağı aynı zamanda gebelik sırasında, cildi yumuşatmak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak için doğru bir tercihtir.

Argan Yağı İle Ayak ve El Bakımı: Argan yapının yumuşatıcı özelliği kırılgan tırnak yapılarını , kuru elleri ve akaylardaki çatlaklar yanında sert cilt yapılarını ortadan kaldırır.Ayak ve el derisini yumuşatır ve esneklik kazandırır. Bunun hiçin her gece yapmadan öncei tırnak, el ve ayaklarınıza birkaç damla damlatarak masaj yapmanız doğal bir çözüm sunabilir.

Dudak Nemlendirici Olaraka Argan Yağı: Özellikle kuru ve soğuk havalarda buğaz altında ve dudaklarda çatlama sorunlarıyla karşılaşmak mümkün. Argan yağı dudakları, dolgun, yumuşak ve esnek kalmasını sağlamak için ideal bir üründür. Bir merhem olarak kuru dudakları içine bir ya da iki damla ovmakmak yeterlidir, fakat bu uygulama esnasında dikkat etmeniz gerek bir husu var, o da dudaklara uyguladıktan sonra arta kalan kısmı 1-2 dakika sonra silin.

Argan Sabununun Faydaları:

Argan yağının daha çok cilt ve saç sağlığı için yaygın olarak kullanıldığını yazmıştır. Bunun en önemli sebebininde bol miktarda E vitamini içerdiğini belirtmiştir.

·         Argan sabunu içerdiği kükürt cilde inanılmaz anlamda katı sağlayabilmektedir. Bunun dışında zararlı UV ışınlarından cildi koruduğu gibi, cilt temizliğnede katkıda bulunmaktadır.

·         Argan sabununun diğer bir özelliğininde cilttedi enfeksiyonlarını gideriyor olmasıdır. Kötü bakteri ve mikropların verdiği zararlardan kurtulmak için doğru bir tercihtir.

·         Argan sabunu mikropları defetmenin yanında, cilt hücrelerini de koruma özelliğine sahiptir.

·         Sivilce sorunları olanlar için bir tedavi aracı olabilir, akneleri giderme noktasında argan yağı yardımcı olabilir.

Argan Sabunun Zararları: Argan sabunu ve argan yağı ülkemizde daha yeni yeni tanınmaya başlamıştır, halbuki bir çok ülkede çok eski tarihlerden beri yaygın olarak cilt ve saç bakımında kullanılmaktadır. Şimdiye kadar argan yağının sağlık açısından zararlı olduğuna dair bir vaka ile kaşılaşılmamıştır.

Fakat her hangi bir cilt hastalığından dolayı ilaçlı veya lazer tedavisi gören hastaların doktorlarına danışarak kullanmalarını öneririz

Tavsiyeler

Argan Yağının özellikle cilt ve saç için inanılmaz fadalarının olduğunu söylemek mümkün. Bu yüzden doğal bir tedavi şekli olarak insan sağlığına hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bunun dışında bir çok cilt hastalığına karşı etkili olduğu ve bir kıyaslama yapıldığında diğer cilt bakımlarından çok daha ucuz ve sağlıklı olduğu için düzenli olarak kullanılmasını önerebiliriz.