Ardıç Bitkisi

ardic-bitkisi

ARDIÇIN ÖZELLİKLERİ
Kozalakgillerden olup iki ile beş metre uzunluğunda bir ağaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve hoş kokuludur. Meyveleri; siyahımsı, parlak kozalak biçimindedir. Bunlara ardıç tohumu da denilebilir. Kış gelmeden Kasım ve aralık aylarında toplanıp kurutulur. Birçok çeşidi vardır. Dağlarda, ovalarda, yaylalarda yetişen ağacın dalları ve meyvelerinden yararlanılır şifa olarak kullanılır.
GELENEKSEL TIPTA ARDIÇIN FAYDALARI
a) Dallarından elde edilen merhem deri üzerine sürülerek ovulursa, cilt hastalıklarına çok faydalıdır, saç dökülmelerini önler tedavi eder.
Ardıç, terletici bir bitki olduğundan romatizma ve soğuk algınlıklarında çok etkili ve faydalıdır.
b) Vücutta biriken suyun dışarı atılmasında çok etkilidir
c) Nekahet devresinin çabuk atlatılmasına yardımcı olur.
d) Kan şekerinin miktarını düşürür.
e) Kansızlığa çok iyi gelir.
f) İdrarı söktürücü özelliği vardır.
g) Nefes kokularını acilen tedavi eder hoş koku verir eder.
h) Ekşimiş hamur ile beraber kaynatılıp içildiğinde hastalıklara karşı çok etkilidir.
i) Rendelenmiş meyveleri sirke İçine konup bekletildikten sonra bir bezi alın üzerine sarılırsa baş ağrılarını dindirir
j) Taze meyvelerin ezilmesi ile elde edilen şurup öksürüğe çok iyi gelir.
k) Kurutulmuş veya taze meyveleri dövülerek kuyruk yağı İle karıştırılırsa adale ağrılarını yok eder, ayak şişmelerini önler,
I) Her gün dört adet ardıç meyvesi yenilir, her gün bir adet artırılır ve bu şekilde on iki gün devam edilir. On iki günden sonra her gün bir adet azaltılarak on iki gün daha yemeye devam edilirse kanı temizler.
m) İki miktar ardıç tohumu, bir miktar adaçayı, bir miktar ayrık kökü karıştırılarak 10 dakika bir litre su içinde kaynatılır; sabah, öğle, akşam birer fincan içilirse, mide dolgunluklarına iyi gelir. Pankreasın normal çalışmasını sağlar. Damar sertliği ve nikrise de faydalıdır.
n) Aybaşı ağrılarını dindirir, kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.
0) Böbreklerinde iltihap olanların kullanmamaları gerekir; tavsiye edilen miktardan fazlası alınmamalıdır.
p) Romatizma hastalıklarında faydalıdır.s) Toksin atıcı, arındırıcı,temizleyici ve antiseptiktir.MODERN TIPTA ARDIÇIN FAYDALARIa) Ergenlik sivilcelerine karşı faydalıdır.b) Kas iltihaplarına karşı faydalıdır.c) Antiseptik özelliği vardır.d)Eklem iltihaplarına faydalıdır.
ARDIÇ’IN YETİŞTİĞİ YERLER
Orta Avrupa’da Almanya, Macaristan ve Fransa’da yurdumuzda ise Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda Ardıç ağacı mevcuttur.
ARDIÇIN HİKAYESİ
Ortaçağda her derde deva olarak bilinen ardıç meyvası yendiğinde idrar menekşe kokusu aldığından eskiden Romalı kadınlar tarafından çok kullanılırdı. Yine bu çağlarda cadılardan korunmak maksadıyla yazlık evlerin önlerine dikilmiştir. Yine aynı inanışa göre cadı ardıç yapraklarını saymayı başarırsa eve girebiliyordu. Bunu önlemek için elden geldiğince çok ardıç ekilirdi..