Altınotu

altinotu

DOĞU ÖLMEZ ÇİÇEĞİ, ALTINOTU, SAMAN ÇİÇEĞİ
HELICHRYSUM ARENARIUM L. D.C. (GNAPHALIUM ARENARIUM L.)
(Compositae-fam.)
Bulunduğu Yerler: Karadeniz sahillerinde, kuru, kumlu, taşlık ve otlak yerlerde yetişir.
Yapısı: 10-40 cm. yükseklikte, az dikçe, boz tüylerle kaplı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Ağaçlaşmış köksap siyah renktedir. Dip yapraklar eşkenar kürek biçiminde, gövdeye doğru da sap yaprakları gövdeye bitişik ve uzunca mızrak şeklindedirler. Çiçek tablası limon sarısı ile altın sarısı veya turuncu renkte, kalkanvarî, çiçek demetinde toplu durumdadır.
Kullanılan Kısımlar: Çiçek tablaları. Bunlar çiçek açma zamanında (Haziran-Ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40° kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki; açık sarı, kokusuz ve acı bir tattadır. Kabul edilen rutubet payı % 12’dir. Balya veya torbalarda paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Eterik yağ, flavonlar ve flavon glikozidleri, sterinler, acı maddeler, tanenler, boya maddeleri, reçine, karotin, vitamin C vs.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki idrar söktürücü ve safra çıkartıcı bir etkiye sahiptir.
Ölmez çiçek halk tababetinde sarılık, karın bölgesinde su toplaması, karaciğer sirozu, nevralji, cinsî iktidarsızlık (impotensi), raşitizm, kulak çınlaması, kulağın ağır işitmesi, romatizma, siyatik, safra kesesinde iltihap ve kum, mesane ve böbreklerde iltihap, ağrılı idrar zorluğu, düşük tansiyon, kan tükürme, deri hastalıkları vs.’de kullanılır. Haricen, böceklere karşı mücadelede kullanılır.
Kullanılışı: Bitkinin 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.