Adi Arslan Pençesi (Aslan Pençesi)

adi-arslan-pencesi-aslan-pencesi

ADİ ARSLAN PENÇESİ (ASLAN PENÇESİ)
ALCHEMILLA VULGARIS L.
(Rosaceae-fam.)
Bulunduğu Yerler: 1600 m. deniz seviyesine kadar sulak, otsu yerlerde, dere kıyılarında ve dağlarda yetişir.
Yapısı: Köksap kısa ve kahverengindedir. Gövde 30 cm. kadar yüksek, üst kısmı dallı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar almaşık, alt yapraklar uzun saplı, üst yapraklar kısa saplı veya bitişik, dişli, hafif veya derin aya şeklinde kesik, bölmeler dairemsidir. Çiçekler ufak, gonca yapraksız, sarı yeşil renkte, sap ucunda siper şeklinde çiçek demetlerinde topludurlar. Çanak iki daireden oluşuk, her birinde 4-5 yaprak bulunur. Taç yoktur. Erkek organlar ve meyve örgenleri 1 -5 adettir. Meyve kıkırdak gibi çiçek lojasında kapalıdır.
Kullanılan Kısımlar: Bitkinin bütünü ve kök ve köksaplar kullanılır. Kökler çiçek açma zamanında (Temmuz, Ağustos aylarında) çıkarılır, alıcının arzusuna göre, yerüstü kısımlar çiçek açma devresinde ayrı olarak toplanır. Kökler meyvelerin olgunlaşmasından, yerüstü kısımların solmasından sonra topaktan çıkarılır. Gölgede veya 45°’ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin sap ve yaprakları yeşil, köksaplar siyah kahverenginde, kokusuz, buruk tattadır. Rutubet miktarı % 12’dir. Torba veya balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: Köksap ile saplar, yani bitkinin bütünü % 8 kadar tanenler, acı maddeler, vitamin C, helme, nişasta ve başka incelenmeyen maddeler ihtivâ eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki; idrar söktürücü, ekseriyetle kadınların cinsiyet organlarında (beyaz akıntı, aşırı âdet, yumurtalık fonksiyonunda düşüklük) ve şişkinliklere (su toplama, romatizma, şişmanlık) karşı kullanılır.
Halk tababetinde şeker hastalığına, safra ve böbreklerde kum, baş ağrısı, cerahatli iltihaplar vesaireye karşı kullanılır.
Haricen burun kanamalarında yıkamada, diş ağrısında gargara, göz iltihaplarında kompres halinde, çıban, cerahatli yaralara ve böcek sokmalarına lapa halinde kullanılır, rahmi kuvvetlendirmek için doğumdan 10 gün sonra rahatlaştırıcı araç olarak kullanılır. Veteriner hekimlikte, şap hastalığına karşı lapa, yıkamada ve yemlere karıştırılmak suretiyle kullanılır.
Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.